Žihľavová polievka

Žihľavová polievka

Keby som si mala vybrať iba jednu bylinku, ktorá by mi rástla na záhrade, tak to bude určite žihľava.

Je neskutočne univerzálna a nabitá vitamínmi. Môže sa vám zdať, že je až príliš obyčajná. Ale je to kráľovná a poklad, ktorý nemusíme hľadať. Rastie nám priamo pred nosom.

Obsahuje celú paletu živín, chlorofylu, vitamínov a minerálov ako žiadna iná šalátová zelenina z regálov v obchodoch. A práve teraz na jar má veľkú silu, ktorú nám s radosťou ponúka.

Tak prečo by sme to nevyužili? My ju doma využívame na veľa spôsobov, vo forme raňajkových divokých kaší, čaju, do sladkých dezertov, do kváskového chlebíka, žihľavového prášku či bylinkovej vody na vlasy.

Alebo si urobíme zdravú žihľavovú polievku, na jar obohatenú aj o medvedí cesnak. Je fakt vynikajúca, dokonca aj pán manžel, ktorý zrovna nie je polievkový typ si pochutnal :).

Žihľavová polievka s medvedím cesnakom

Žihľavová polievka s medvedím cesnakom

Čo budeme potrebovať?

1 cibuľu

6 stredne veľkých zemiakov

2 veľké hrste žihľavy

2-3 strúčiky cesnaku

Na jar medvedí cesnak podľa chuti a ako kto znesie

1,5 litra zeleninového vývaru

Bylinky  podľa chuti: oregano, tymian, rasca

Voliteľné: koreňová zelenia (mrkva, petržlen, kaleráb, zeler...)

Postup

  • Cibuľu, zemiaky a prípadne zeleninu nakrájajte na drobno a spolu s celými strúčikmi cesnaku spolu restujte na oleji cca 5 minút.
  • Zalejte vývarom, pridajte ak chcete bylinky na ochutenie a varte, kým zemiaky nie sú uvarené.
  • Odstavte a pridajte žihľavu s medvedím cesnakom.
  • Nechajte ešte spariť pod pokrievkou cca 5 minút.
  • Do hladka rozmixujte. Ak chcete hladký krém, použite veľký stojatý mixér. Komu nevadí, že tam bude občas nejaký kúsok plávať, tak ako mne :), stačí aj ponorný ručný mixér.
  • Môžete ozdobiť krutónmi, odporúčam hlavne deťom, ktoré bojujú so zelenou farbou :).

TIP: Ako nakrájať žihľavu a pritom sa nepopŕhliť?

Schovajte ju do utierky a poriadne ju prejdite pár krát valčekom. Narušíte tak jej pŕhlivé chĺpky, a potom ju ľahko nakrájate aj bez rukavíc...

 

žihľavu poriadne prejdite valčekom

žihľavu poriadne prejdite valčekom

Žihľavová polievka

Žihľavová polievka

Dobrú chuť!

Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. S narodením mojich detí sa snažím divoké jedlé byliny jednoducho zakomponovať aj do stravy. Snažím sa budovať u detí vzťah k zdravej k výžive od útleho detstva. A funguje to! Som autorka Ebookov Liečivá sila divokých byliniek >>, ktoré Vás prevedú čarovným svetom divokých byliniek a ukážu Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů