Nechajte na Vašom semafore naskočiť zelenú a objavte výživovú hodnotu divokých byliniek

Divoké bylinky a chlorofyl

Z každej strany dostávame informácie, aké vitamíny naše telo určite potrebuje. Ak máte televíziu, tak viete, že v každej reklame sa na vás valí mnoho propagovaných výrobkov s  vitamínmi, nevyhnutných pre našu imunitu a správne fungovanie nášho tela.

Proti únave, na kosti, zrak, mozgové bunky atď… Áno, sú aj vitamíny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo v dostatočnom množstve, ako je napríklad vitamín D. V dnešnej uponáhľanej a stresovej dobe však hľadáme rýchle riešenia a je pre mnohých jednoduchšie zbehnúť do lekárne ako do prírody.

Krabičky s doplnkami sa vo vašej domácnosti množia, ale len málokedy pocítite naozajstnú úľavu či trvalé vyriešenie zdravotných problémov. Čo spravíte? Vymeníte ich za inú značku? Možno skúsite iný doplnok, ktorý vám odporučil známy.

Zamyslime sa, ako to robili naši predkovia, pra-pra-pra babky či pra-pra-pra dedkovia. Žiadne non-stop lekárne či moderné diagnostické prístroje. Všetko, čo potrebovali na svoje neduhy, našli v prírode. Vedeli, ako predchádzať chorobám a ako ich liečiť práve pomocou bylín. Na rozdiel od farmaceutických výrobkov sa nemuseli báť vedľajších účinkov a neistého zloženia.

Nepotrebovali múdre tabuľky, ktoré im hovorili, koľko kilojoulov či kalórii musia prijať. Ani koľko vitamínov či minerálov, aby sa cítili dobre a zdravo.

Je jedno, aký má človek dôvod, prečo NIE.

„Však tam nič nerastie, okrem trávy.“

„To akože mám jesť burinu na záhrade?“

„Bývame v paneláku, tam určite nebudem zbierať.“

„Nepoznám bylinky, nechcem sa ničím priotráviť.“

„V lese je divá zver, kliešte, nič pre nás.“

„Nič, čo má zelenú farbu mi doma nezjedia.“

Ja vám chcem predstaviť teraz jeden, ale zato veľmi podstatný dôvod prečo ÁNO. Prečo si dopriať porciu vitálnych látok priamo z lesa, priamo z miesta, ktoré si bylinky sami vybrali. A práve v období, keď nám rastú a naše telo ich najviac potrebuje.

⇒ Nutričná, výživová hodnota divokých byliniek

Ľudia svojou honbou za zdravím a štíhlou líniou väčšinou kontrolujú iba koľko kalórií cez deň prijímajú bez ohľadu na to, aké nutričné hodnoty jedlo má. Je jednoduchšie si prečítať číslo na etikete nejakého výrobku a spočítať výsledok.

Svojim deťom od narodenia mlieko ani mliečne výrobky nedávam. Hlavným dôvodom je, že mlieko silne prekysľuje a zahlieňuje organizmus. A to je iba jeden z mnohých dôvodov, ale o tom možno inokedy… Otázku, ktorú som ale dostávala od známych bola či sa nebojím, že moje deti budú trpieť nedostatkom vápnika.

Nie nebojím, to som vedela na 100 %, pretože veľa bežne dostupných potravín obsahuje oveľa viac vápnika ako mlieko. Bola som však prekvapená, keď som začala zhromažďovať informácie o nutričných a výživových hodnotách divokých byliniek, ktoré tvoria súčasť nášho jedálnička.

Niektoré čísla ma naozaj prekvapili a iba utvrdili, čo sme už dávno cítili na sebe. Že tieto „buriny“ sú obrovskou zásobárňou všetkých základných vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje. Ťažko sa im vyrovnajú aj naj-eko a naj-bio zelenina či ovocie.

Napríklad taký vitamín A, ktorý potrebujeme pre náš rast, bunkový vývoj, dobrý zrak, imunitu, môžeme získať, keď do jedla pridáme iba pol šálky púpavových listov (5000 U.I. pre dospelú osobu).

⇒ Divoké byliny obsahujú CHLOROFYL – najdôležitejšia súčasť našej stravy

Tajomstvo rýchleho uzdravenia a zvýšenia výkonnosti je skryté v chlorofyle. Zelené, rastlinné farbivo, najpôvodnejšia a najviac prospešná zložka našej stravy. Chlorofyl:

  • viaže jedy;
  • pôsobí na pôvodcu chorôb;
  • zlepšuje všetky životné funkcie;
  • odstraňuje telesné pachy;
  • podporuje hojenie rán;
  • obsahuje obrovské množstvo aktívnych účinných látok, bielkovín či mastných kyselín.

A práve divoké bylinky obsahujú veľké množstvo tejto účinnej látky.

Trpíte nedostatkom železa? Špenát vám už lezie hore krkom? Skúste ho nahradiť žihľavou, ktorá ho obsahuje takmer dvakrát viac!

Pozrime sa na základný vitamín pre naše zdravie – vitamín C.

A čo vápnik pre rast a vývoj kostí? Hlavne u detí! Nechajte ich ochutnávať sedmokrásky a do raňajkových kaší primiešajte nasekanú žihľavu.

Okrem zastúpenia vitálnych látok, vrátene draslíka, sodíka alebo horčíka, nám divoké bylinky pomáhajú prečisťovať tráviaci trakt a tým zvyšovať vstrebateľnosť živín. A zdravé črevo = dobrá imunita!

Verím, že aj Vy si pri najbližšej prechádzke do prírody prinesiete domov nejaké vitamíny v podobe divokých rastliniek. Nezabúdajte, že menej je viac. Hlavne ak nie ste zvyknutý jesť žiadne jedlé liečivky, začínajte menšími dávkami. Ochutnávať, skúšať, experimentovať a počúvať svoje telo, čo na to hovorí.

A samozrejme, ak nie ste si istý, že bylinku na 100 % poznáte, overte si to napr. cez aplikáciu PLANTNET.

Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. S narodením mojich detí sa snažím divoké jedlé byliny jednoducho zakomponovať aj do stravy. Snažím sa budovať u detí vzťah k zdravej k výžive od útleho detstva. A funguje to! Som autorka Ebookov Liečivá sila divokých byliniek >>, ktoré Vás prevedú čarovným svetom divokých byliniek a ukážu Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů