Ony si nás nájdu aj sami, len treba mať otvorené oči :)

Téme bylín sa už venujem nejaký ten piatok, ale posledné obdobie moju pozornosť okrem ich liečivých účinkov a ako ich pridávať do stravy upútalo aj niečo iné. Ako si nás tá či oná bylina vie sama nájsť.

Poriadne sa pozrite na miesta, kde bývate alebo sa cítite dobre

Hovorí sa, že to čo v živote potrebujeme si nás nájde, len treba sledovať signály. Toto isté platí aj vo svete divokých rastlín. Väčšina divoko rastúcich rastlín má viacero priaznivých účinkov na ľudský organizmus.  Dajte si do vyhľadávača svoj „zdravotný problém“ a „liečivé byliny“, tak vám vyhodí veľa rôznych liečivých byliniek  a ich použitie na x spôsobov. Človek je z toho veľakrát zmätený a nevie či si má vybrať jednu alebo viacero naraz.

Tak ako si mám vybrať tú bylinu, ktorá je vhodná práve pre mňa?

Po návrate z 5 a pol ročnej materskej a naskočenie na „normálny“ režim práca-deti-škola-krúžky-varenie-domácnosť, som fakt cítila, že je toho veľa. Nemala som čas na svoju milovanú záhradu, bola som v strese ako sa hovorí, aby som všetko zvládala tip-top. Však iné matky majú aj viac detí, viac povinností a zvládajú to. Aspoň to tak vyzerá. To musím zvládnuť!

Jedného dňa som si všimla novú, zvláštnu bylinu rastúcu v rôznych kútoch mojej záhrady. Bola to valeriána lekárska.  Hádam top bylinka na duševný nepokoj a celkovo nervový systém. Tam, kde žijem je naozaj rarita nájsť voľne v prírode túto bylinku a mne začala doslova rásť pod nosom! Až som sa začala smiať, že prečo asi?

Rokmi sa mi overilo jedno, že priťahujeme práve také rastliny, ktoré naše telo potrebuje. Len treba mať oči otvorené! Či už máte vlastnú záhradku, alebo obľúbené miesto, kde rady chodíte, kde sa cítite dobre, pozrite sa aké bylinky tam rastú prirodzene, sami od seba. Akým bylinkám sa tam najviac darí?

Ešte pred narodením mojich detí som si zasadila medovku priamo pred dom na terasu. Spolu  s ostatnými bylinkami si tam nažívala v symbióze rok po roku. Nevenovala som jej špeciálnu pozornosť. Medzi deťmi mám malý vekový rozdiel a poviem vám sú to veľmi aktívne deti, nezastavia sa ako je deň dlhý.  Ako s tým súvisí medovka? Tak že úplne vytlačila ostatné byliny, začala rásť aj na miestach záhrady, kde sa deti často hrajú, zrazu bola skoro všade okolo nás. Áno, okrem iných účinkov má medovka aj priaznivé účinky na centrálny nervový systém, upokojuje, zmenšuje úzkosť, zlepšuje náladu a je vhodná pre deti od 1 roka. Super príležitosť ju zaradiť aj do bežných jedál.

„Príroda nám posiela lieky, ktoré naše telo a duša práve vtedy potrebuje.“

Tam, kde sa najviac zdržiavate, či to je vaša záhrada, „vaša“ lúka či miesto v prírode, kde často chodíte, lebo proste sa tam z nejakého dôvodu cítite dobre, priťahuje vás, tam začnú rásť byliny, ktoré práve VY potrebuje. Príroda si vás jednoducho naskenuje a pošle liek na vaše problémy.  A možno ani o tom ešte neviete, ale vaše telo už áno, že práve túto bylinu budete potrebovať.

Aj toto je forma komunikácie medzi nami a prírodou.

Môjmu kamarátovi rástli na záhrade fakt krásne divozely. Pre informáciu, divozel je majestátna rastlina, dorastá až do výšky 2 metrov, proste púta pozornosť, kričí tu som a ty ma musíš vidieť! Vždy som ich u neho na záhrade obdivovala a on sa zlostil, že čo za plevel mu to tam stále rastie!

Jedného dňa ich všetky vykopal a hodil do kompostu. Kamarát je tuhý fajčiar, je ešte pomerne mladý, jeho telo to ešte ako tak zvláda. Kašeľ či problémy s dýchaním nepokladá za nejaké signály tela. Divozel je nesmierne účinný pri dýchacích problémoch, čistí priedušky, uvoľňuje hlien. Rastlina mu sama ponúkala pomoc.  Neskôr ma napadlo, že som mu mala povedať, že divozel sa dá aj fajčiť 🙂

Máloktorý človek pozná všetky rastliny a ich účinky, môže to byť dakedy pekný informačný chaos. Príroda to vie a aj takto sa nám snaží pomôcť, aby sme nemuseli hľadať a rozmýšľať čo je pre nás najvhodnejšie.

Tak zoberme naše deti do voľnej prírody, predstaviť im rastliny a naučiť ich spojenie so zemou. Keď vštepujeme svojim deťom úctu k rastlinnej medicíne, staráme sa nielen o ich jemné telá, ale pomáhame šíriť zárodky tradície, ktorá je stará ako ľudský život sám.

Dôležité! Nikdy nezabúdajte skontrolovať si, či naozaj poznáte danú bylinu!

Perfektne vám na to poslúžia nasledovné aplikácie, odfotíš a vieš:

  • PlantNet  – Identifikácia rastlín  – zadarmo na stiahnutie
  • PlantSnapzadarmo na stiahnutie
  • Google Lens -výhoda, že vyhľadáva čokoľvek (nielen byliny) v slovenčine
Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. S narodením mojich detí sa snažím divoké jedlé byliny jednoducho zakomponovať aj do stravy. Snažím sa budovať u detí vzťah k zdravej k výžive od útleho detstva. A funguje to! Som autorka Ebookov Liečivá sila divokých byliniek >>, ktoré Vás prevedú čarovným svetom divokých byliniek a ukážu Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů