4 jedlé bylinky na zahryznutie pre vaše deti

Keď som mala asi 5-6 rokov moji rodičia sa rozhodli, že budú vegetariáni. V tej dobe, myslím v dobe „ČSSR“ to bol veru odvážny krok, prestať jesť mäso a všetky výrobky z neho. Dostupnosť, informácie a výber kvalitných potravín u nás bola mizivá. V  tej dobe, ľudia poriadne nerozumeli, čo slovo vegetarián znamená a v reštaurácii si tak mohli vybrať akurát vyprážaný syr. Dodnes si pamätám najčastejšiu otázku čo sa ich ľudia pýtali: „A čo preboha jete?“ 

Ale moja mamina, odhodlaná v jednej ruke s knihou „Vegetariánska kuchárka“  a v druhej „Zdravie z božej lekárne od Maria Treben“ sa nevzdala a rozhodla sa urobiť tento krok pre zdravie celej našej rodiny. V našej strave bolo zrazu viac zeleniny, ovocia, prírodných jednoduchých produktov a samozrejme aj byliniek. V dobe bez internetu, skúšala, experimentovala, čo nám vyhovuje a chutí najviac.

A zrazu o 35 rokov neskôr tu stojím ja a uvedomujem si, že tieto základy zdravého stravovania automaticky dávam svojim deťom, bez toho aby som o tom musela premýšľať či googliť. A jednu z tých automatických vecí, ktoré robíme je skúmanie, ktoré bylinky či kvietky môžeme ochutnať. Rodičia s deťmi na prechádzkach lúkou trhajú kvietky pre maminku, či babku do vázičky. Spestrime si tieto výlety si aj občasným zahryznutím do prírodných vitamínov!

Poďme sa teraz pozrieť, ktoré bylinky môžete v kľude s deťmi ochutnať:

  • Sedmokráska obyčajná
    Rozhodne číslo jedna mojich detí. Vždy sa na mňa hnevajú, keď ich prejdem kosačkou. Je to liečivá bylinka, ktorá rastie takmer všade. Pretože je taká malinká a krásna, deti nemajú problém ju ochutnať. Desiatový chlebík ozdobený sedmokráskou, tomu neodolá žiadne dieťa. A vy viete, že ste ich stravu práve obohatili o vitamín C, flavonoidy, chlorofyl alebo aj inulín.

  • Púpava lekárska
    Kto by nepoznal túto super liečivku? Je na zjedenie kompletne celá, od koreňov po žlté kvietky. S deťmi si vyberajte na ochutnávanie malé žlté kvietky, tie nie sú horké. Aj keď sú kvietky jedlé a krásne, moje deti skôr obľubujú púpavové listy. Ukážte im menšie, mladé lístočky, ktoré si môžete nazbierať domov, vydržia v chladničke aj pár dní. Kľudne ich nasekajte a ozdobte polievku, či zamiašate do obľúbeného šalátu vašich detí. Ich strave dodáte napríklad vitamín B6, tiamín, riboflavín, vitamín C, železo, vápnik, draslík, kyselinu listovú, horčík alebo mangán.

  • Ďatelina lúčna
    Pamätáte si aj vy ako sme vycucávali sladkú ďatelinovú dužinu z jej ružových kvietkov? Listy aj kvietky tejto úžasnej, aj keď nie originál liečivky sú celé jedlé. Pre deti sú celé kvietky väčšinou tvrdé, preto im ukážme ako jemne vytrhať ružové okvetie z hlavičky a ochutnávanie môže začať. Už samotná činnosť detí upokojí, na chvíľu zastaví. A ak stihnete si nazbierať aj ďatelinové lístky, pridajte ich do omáčok alebo polievok. Ďatelina obsahuje najväčší podiel provitamínu A medzi divokými bylinkami.

  • Kyslička
    Moji rodičia sú vášnivý hubári a z detstva mám jasnú spomienky, ako zatiaľ čo oni behali a hľadali huby, ja som sa prehrabovala v trsoch kysličiek a hľadala štvorlístok 🙂 Kysličku nájdete ako zelené koberce v lese okolo stromov, má rada chládok a vlhko a smelo si na nej z deťmi pochutnať. Mýlia si ju často s ďatelinou, ale však je to v podstate jedno, obidve sú vitamínové bomby. Kyslička už podľa názvu má kyslejšiu chuť, ale nie je to nič strašné, deťom chutí. Je to príjemné osvieženie počas horúcich letných dní a doplníte si ňou železo a vitamín C.

Kyslička

Takýchto zaujímavých a chutných pokladov nájdete počas prechádzky s deťmi neúrekom. Zahrajme sa počas výletov v prírode s deťmi na malých pátračov a zistime, ktoré bylinky môžeme spolu priamo ochutnať. Prechádzky v prírode zrazu neberú iný rozmer a naše telo obohatíme o cenné vitamíny a minerály priamo z prírody.

Už len fakt, že deťom ukážeme, že nie všetko čo na zemi rastie je tráva, je malý krôčik k uvedomenie a spojeniu s prírodou, s jej ochranou.

PS: Samozrejme si vyberáme čisté miesta, mimo frekventovaných ciest či v okolí panelákov, kde chodia často psíčkari.

Dôležité! Nikdy nezabúdajte skontrolovať si, či naozaj poznáte danú bylinu!

Perfektne vám na to poslúžia nasledovné aplikácie, odfotíš a vieš:

  • PlantNet  – Identifikácia rastlín  – zadarmo na stiahnutie
  • PlantSnapzadarmo na stiahnutie
  • Google Lens -výhoda, že vyhľadáva čokoľvek (nielen byliny) v slovenčine
Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. S narodením mojich detí sa snažím divoké jedlé byliny jednoducho zakomponovať aj do stravy. Snažím sa budovať u detí vzťah k zdravej k výžive od útleho detstva. A funguje to! Som autorka Ebookov Liečivá sila divokých byliniek >>, ktoré Vás prevedú čarovným svetom divokých byliniek a ukážu Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů