Dnes vám ukážem, ako kulinársky spracovať korienky a lístky jednej z najľahšie dostupných a najbežnejších liečivých rastlín.
Skorá jar či neskorá jeseň je obdobie, kedy je vhodné zbierať korene liečivých byliniek.
Jarné a letné bylinky ako lopúch, valeriána lekárska, čakanka, skorocel a púpava rastú s dlhými koreňmi. Keď príde jeseň a rastliny začnú po mrazoch odumierať, tento koreň uchová všetku výživu a liečivú silu rastliny. Na jar po rozmrznutí zeme, kým rastlinka nezačne presúvať silu do nadzemných častí, si môžeme vykopať pár korienkov.
Zatiaľ čo púpava je bežne klasifikovaná ako burina (a často sa tak s ňou aj zaobchádza), v skutočnosti je to trváca bylina s dlhým zoznamom kulinárskych a liečebných použití.
Taktiež korene púpavy majú najrôznejšie využitie, od medicínskych po čarovanie v kuchyni.
Myslím, že nemusím nikomu extra opisovať, ako vyzerajú púpavy. Pretože je púpava tak široko dostupná a známa, je jednou z najlepších rastlín pre začiatočníkov a pre tých, ktorí si chcú doplniť jedálniček a vzácne vitamíny, ktoré táto bylinka obsahuje.
Púpava je vynikajúcim zdrojom vitamínov A, C a K a je tiež zdrojom vitamínu E, kyseliny listovej, železa a vápnika. Všetky časti sú jedlé a obsahujú dôležité horčiny, t.j. látky podporujúce trávenie a produkciu žalúdočných štiav.
Áno, preto je chuť púpavy skôr horká. Ale to je dobre!
V našej „klasickej“ strave je horká chuť potravinárskym priemyslom umelo potlačená a prevažujú výrazné sladké a slané chute. To má za následok stále častejšie (nielen) tráviace a žalúdočné problémy. A niekedy stačí tak málo. Iba sa pozrieť, po akých pokladoch stúpame...
V čase kvitnutia sú púpavy ľahko identifikovateľné podľa žltých kvetov, ktoré rastú na jednotlivých, nerozvetvených, dutých stonkách a po odtrhnutí vytvárajú mliečnu šťavu. Listy sú na okrajoch zúbkované a vyrastajú len zo spodnej časti stonky. Koreň púpavy je pomerne dlhý a privádza živiny do iných častí rastlinky. Často sa praží a používa ako náhrada kávy bez kofeínu.
„Poznáte najekologickejšiu a najzdravšiu slamku? Predsa duté stonky púpavy!“
Ak máte radi korenistú chuť rukoly alebo čakanky vo svojom šaláte, skúste namiesto tejto tradičnej horkej zeleniny pridať čerstvo natrhané a umyté zelené púpavy. Lístky si vyberajte menšie, zo stredu ružice. Sú menej horké. Pridajte obľúbenú zeleninu, prípadne obohaťte šalát uvareným cícerom alebo klíčkami. Výživná a zdravá večera je na svete!
TIP: Pri receptoch z púpavy nezabudnite použiť citrónovú šťavu, ktorá pomôže neutralizovať jej horkosť.
Ideálne sa hodí na to univerzálny dresing, ktorý si pripravíte zmiešaním 2 PL olivového oleja, 2 PL citrónovej šťavy, 1 PL medu a 1 ČL kremžskej horčice. Osoľte a okoreňte podľa chuti.
Za prvé, musíte sa k nim dostať 🙂 Čo nie je niekedy ľahká úloha.
Odporúčam sa zamerať na púpavy, ktoré rastú v mäkšej pôde, napríklad v zeleninových záhonoch, políčkach či sklenníkoch na jar.
Podľa lístkov je ťažko odhadnúť, aký dlhý a pevný koreň rastlinka má. Preto veľakrát získam iba časť koreňa. Ale to je v poriadku. To znamená, že púpava sa ku nám vráti aj budúci rok!
Do jedla stačí pár korienkov. Najskôr ich umyte od zeme a následne odporúčam použiť škrabku na zeleninu. Nakrájajte ich na drobno a pripravte si zdravý obed či večeru.
1 šálka červenej šošovice
½ – 1 šálka očistených a nakrájaných koreňov púpavy
1 cibuľa
1 mrkva
2 strúčiky cesnaku
Kurkuma, bio zeleninový bujón, korenie
Cca 1 a pol pohára vody
Na oleji najskôr orestujte cibuľu. Potom pridajte nakrájanú mrkvu, púpavové korene, kurkumu, bujón alebo soľ a korenie. Zalejte vodou a varte, kým šošovica nebude mäkká. Nakoniec pridajte cesnak. Na jar sa skvele hodí aj medvedí cesnak. Podávajte s ryžou a šalátom z púpavových listov.
Púpava je naozaj zázračná rastlina, nie nadarmo sa jej hovorí „ženšen Európy“. A jej koreň nie je výnimkou. Koreň púpavy je rozhodne bylinka, ktorú by ste mali mať po ruke!
Neprehliadnite aj ostatné recepty z púpavy v knihe: LIEČIVÁ SILA DIVOKÝCH BYLINIEK
Som ohromený tým, ako bola táto téma prezentovaná v článku. Keď som vstúpil na webovú stránku, dúfal som, že sa budem môcť dozvedieť niečo viac a nebol som sklamaný. Pri čítaní podobných príspevkov na webe sa môžete stratiť …
veľmi ďakujem za užitočné informácie a rady, ktoré celkom určite využijem a budem pravidelne navštevovať váš blog.
Aj ja ďakujem 🙂
Dobrý deň,
práve som si stiahol vašu ebook zdarma o 5 bylinkách. Ďakujem vám za takúto záslužnú prácu. Je pravda, že koreň púpavy má účinok proti rakovine? Máme v rodine onkologického pacienta, tak preto ma to zaujíma. Ďakujem vám veľmi za všetky informácie.
Pozdravujem vás,
Vladimír Poštrk