Forsythia (Zlatovka) nemusí byť len okrasa na stole

Zlatý dážď kvietky

Čo si predstavíte keď sa povie Veľká noc? Teda okrem zajacov a šibačiek 🙂

Forsythia alebo zlatovka či zlatý dážď nemusí byť len okrasa na Vašom stole

Na začiatku rovno upozorním, že latinsky Forsythia budem ja v tom článku označovať tak, sme jej hovorili doma od malička a to je zlatý dážď.

Milujem zlatý dážď z toľkých dôvodov, v neposlednom rade z toho dôvodu, že je to jeden z prvých hlásateľov jari. Keď už máme doma na stole vo váze tieto úžasné kvietky, tak viem, že sme v „suchu“. Zima za sebou zatvorila dvere aj s jej sopľami a kašľom.

Zlatý dážď (zlatovka, lat. Forsythia) je ozdobou každej záhradky, parkov a jeho výrazná žltá farba nás láka nazbierať aspoň pár vetvičiek domov so sebou.

⇒ Vedeli ste, že kvietky zlatého dažďa sú jedlé?

Áno, môžete si s nimi ozdobiť jarný šalát, či pridať zopár do smoothie. Ale zase ich chuť nie je tak očarujúca ako ich príťažlivý vzhľad. Sú fakt dosť horké :).

Čínska bylinná medicína používa zlatý dážď už viac ako 4 000 rokov a je považovaný za jednu z 50 základných terapeutických bylín. Čo určite odporúčam vyskúšať, je nasušiť si kvietky a pridať do čajových zmesí. Má liečivé, antioxidačné účinky, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, ktoré môžu poskytnúť úľavu pri rôznych zdravotných problémoch.

Zlatý dážď (forsythia) je ker používaný na liečbu príznakov ako nevoľnosť a horúčka. Používa sa aj na ochorenia dýchacích ciest, opuchy, horúčku a iné stavy. Kvietky sa zbierajú až po úplnom dozretí a následnom vysušení na prípravu odvarov. Pôsobenie tejto bylinky je veľmi dobré v kombinácii s inými druhmi s cieľom dosiahnuť jej silnejšieho účinok.

Čajová zmes so zlatým dažďom Forsythia

Forsythia Zlatý dážď, čajová zmes v kombinácii s lipou, mätou a repíkom

Ja si pripravujem zlatý dážď do čajových zmesí v kombinácii s lipou, repíkom a mätou, ktorá krásne potlačí horkosť repíka.

Ale POZOR! Rôzny ľudia, rôzne kraje, rôzne ľudové pomenovania pre rastliny. Už som sa stretla, že pod pojmom „zlatý dážď“ si zopár ľudí predstavuje aj iné žlté kríky. Tu je veľmi dôležité si ho nepomýliť s kríkom/stromom menom Štedrec obyčajný (Laburnum anagyroides). Je tiež veľmi rozšírený v parkoch a oddychových miestach. Na rozdiel od forsythie, štedrec má hroznovité – strapcovité kvietky a je to pomerne veľký strom a rastie inom období. A hlavne – je jedovatý!

forsythia vs. Laburnum anagyroides

forsythia vs. Laburnum anagyroides

Práve kvôli tejto zámere sa šíri názor, že forzítia je jedovatá a treba si na ňu dávať pozor.

⇒ Ak vám forsythia znie povedome, mohlo by to byť tým, že ste ju videli vo filme „Nákaza“ z roku 2011. Zatiaľ čo sa film zameriava na fiktívny vírus nazývaný MEV-1, bylinný liek na neho je skutočný – forsythia = zlatý dážď :).

Verím, že sa na túto veľkonočnú ozdobu odteraz budete dívať aj z iného pohľadu 🙂

 

Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. Inšpirujem ľudí, ako zaradiť liečivé divoké jedlé rastliny aj do stravy. Som autorka úspešnej knihy Liečivá sila divokých byliniek >>, ktorá Vás prevedie čarovným svetom divokých byliniek a ukáže Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre
  1. Linda píše:

    Zdravím, o jedlosti zlatice jsem už slyšela (no, četla), ale tam bylo, že se používá jen ta nešlechtěná. Z jakého zdroje jste čerpala? Linda

    • Dida Mozoláková píše:

      Dobrý deň,

      informácie čerpám z rôznych, 99% zahraničných zdrojov. Jeden z naj inšpirátorov divokej stravy je určite Daene Green, ktorý vydal nesmierne veľa publikácií. Na jeho stránke eattheweeds.com uvádza, že existuje asi tucet druhov Forsythia. Väčšina z nich pochádza z východnej Ázie, ale jeden z nich pochádza z juhovýchodnej Európy. Existuje tiež mnoho kultivarov vrátane trpasličích a kompaktných foriem a že je dôležitou bylinkou v čínskej medicíne a používa sa už najmenej tritisíc rokov, možno štyri. Čo sa týka toho šľachtenia mám názor, že akoukoľvek úpravou rastlín sa ich účinok zmenšuje. Krásny príklad je alchemilka, ktorá sa vyskytuje ako šľachtená a okrasná rastlinka v záhradkách, je oveľa väčšia ako divo rastúca alchemilka v prírode. Ale bohužiaľ už nemá tie liečivé účinky. A toto je podľa mňa aj prípad „forsythie“ 🙂

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů