…alebo na čom si môžeme aj v zime pochutnať? Na krásnych divokých červených plodoch, ktoré svietia v zimnej ľadovej kráse.
Tí, ktorí milujeme prírodu, si užívajme všetko, čo ponúka počas celého roka. Na jar a sa už nevieme dočkať, kedy vyjdeme von a s každým nádychom pocítime znovuzrodenie a obnovu. Vidíme, ako stromy pomaly zelenajú a tvoria sa púčiky, ktoré následne rozkvitnú. Oprášime bicykle, korčule či vychádzkové palice. Pripravení napojiť sa na cyklus prírody.
Na jeseň zase kráčame po chodníkoch, ktoré žiaria farbou listov. Stromy zhodili svoje kabáty v rámci prípravy na zimu. Chodíme zbierať jablká a milujeme svieži vzduch a teplo popoludňajšieho slnka.
Ak sa chceme naplno spojiť s prírodou v celej jej kráse, musíme hovoriť aj o zime. Čo vidím okolo seba, ľudia chcú toto ročné obdobie iba rýchlo prežiť a odrátavajú dni do jeho konca. Je ale nevyhnutné pre naše ľudské životné cykly, ako aj pre cykly prírody.
Energeticky je zima časom hlbokého odpočinku v príprave na znovuzrodenie alebo transformáciu. Stromy to cítia už koncom leta a začiatkom jesene. Listy sú pre nich už zbytočné, potrebujú všetku energiu na to, aby ich živé bunky v zime nezamrzli.
Tak isto ako stromy aj bylinky vedia, ako vypnúť to, čo je nevyhnutné, aby sa pripravili na hibernáciu a pokoj, pričom aktívne chránia svoje živé bunky pred zamrznutím (pod zemou). V pokoji a zároveň aktívne.
To je hlavný dôvod, prečo v zime zelené bylinky nezbieram, napriek tomu, že niektoré ešte neprikryl sneh. Majú svoju odpočinkovú fázu, obdobie pokoja, šetrenia sily a ja to rešpektujem. Celú svoju energiu uchovať do jari, aby potom mohli v plnej sile rozvinúť svoju liečivú silu.
V zime naša prechádzka vyzerá úplne inak. V lese je ticho. Počujeme tlkot vlastného srdca či padať sneh na zem. Ak sa rozhodneme tieto veci vnímať a splynúť so zimnou prírodou, vyžaduje si to, aby sme boli tiež v kľude.
A potom si počas našich prechádzok zimnou prírodou určite všimneme, že niektoré kríky sa trošku červenajú. Takto si môžeme priamo na mieste pochutnať napríklad na šípkach, hlohu či kaline.
Na jar nás vôňa ich kvetov príjemne prebúdza, a na jeseň a v zime nám daruje jej plody. Šípky sú skvelým zdrojom vitamínu C a rastú aj v oblastiach, kde je týchto prírodných zdrojov málo. Obsahujú ho totiž až 1200 mg/100 g, čo je asi 40 krát viac ako samotné citrusové plody. Okrem toho sa v nich nachádza aj vitamín A, B5, E, antioxidanty, ako katechíny či kvercetín.
Nájdu sa v nich aj minerálne látky ako meď, zinok, sodík, draslík, vápnik či fosfor. Strava bohatá na tieto látky môže pomôcť znížiť zápal a oxidačný stres vo vašom tele. No nie sú úžasné?
Krása nie len vnútra
Šípkový olej je veľmi populárny v kozmetike. Vyrába sa lisovaním šípok za studena a extrakciou ich prírodných olejov. Tento olej je výborným bojovníkom proti starnutiu, takže okrem čaju sa ho oplatí mať po ruke. Teda na pleti 🙂
Mojím cieľom pri zbere šípok na jeseň je uskladnenie na neskoršie použitie. V zime ich obsah vitamínov trochu klesá, ale to nám nebráni si na plodoch šípky pochutnávať priamo na kríku. Po prvých mrazoch sú šípky väčšinou mäkké a keď ich jemne stlačíte, vyjde z nich sladko-kyslý nektár. Pozor si iba dávajte, aby ste nezjedli aj semiačka, ktoré vás budú na jazyku pichať. Toto je príjemný zvyk, ktorý si obľúbia hlavne deti a my im takto zároveň predávame posolstvo divokej prírody.
Pri všetkých problémoch, ktoré sú zapríčinené nedostatkom vitamínu C. Okrem toho, že sa používajú ako prevencia pri nachladnutí a infekciách, pri pravidelnom užívaní podporujú hojenie rán, posilňujú imunitu organizmu, priaznivo ovplyvňujú činnosť mozgu, odstraňujú pocit únavy a skracujú dobu rekonvalescencie. Sú významným pomocníkom pri paradentóze a krvácaní ďasien a to vďaka kombinácii rutínu, vitamínu C a vápniku.
Šípky, tak ako ostatné bylinky nie je potreba umývať. Zo šípok odstránime stopky a zvyšky okvetia. Sušíme ich v celku, jednoducho tak, že ich uložíme rovnomerne napr. na plech. Usušené šípky spoznáme podľa toho, že sa scvrknú a stvrdnú, nemali by výrazne zmeniť farbu. Keď ich rozkrojíme vo vnútri sú suché semiačka. Uchovávame v celku na suchom a tmavom mieste, v papierovom vrecúšku alebo plechovej dóze. Drvíme ich až tesne pred použitím, napr. tak, že ich vložíme do sáčku a pobúchame valčekom.
Zo šípok naše babičky asi najčastejšie pripravovali čaj, pretlaky, omáčky, vína, džemy či likéry. Ja rada robievam šípkový macerát za studena, kde sa uchová všetok vitamín C. Postup je jednoduchý – rozdrvené šípky večer zalejeme vodou a necháme do rána odstáť. Ráno rozmixujeme, predecíme cez sitko a máme vitamínovú bombu. Môžeme jemne ohriať či osladiť medom. Druhou obľúbenou vecou je šípkový ocot.
Šípkový ocot
Čo budeme potrebovať?
Jablčný ocot, odporúčam použiť pravý v bio kvalite, ktorý stále obsahuje živú bakteriálnu kultúru. Má veľa zdravotných výhod! Ak ho nemôžete získať v potravinách, určite ho zoženiete v miestnom obchode so zdravou výživou, alebo v DM-drogerie.
Čistú nádobu či pohár na uzatvárenie
Čerstvé alebo sušené šípky
Postup:
Vložte čisté šípky do čistej nádoby a ponechajte 2-3 cm miesta od vrchu. Šípky zväčšia objem, keď sa nasiaknu octom.
Časom môžete pridávať ocot, kým nedosiahne hrdlo nádoby. Keďže ocot môže oxidovať s kovovým viečkom pohára, odporúčam pod viečko dať kúsok papiera na pečenie.
Odložte na tmavé miesto izbovej teploty na 2-4 týždne. Po tejto dobe ocot môžete scediť, ale nie je to nutné. Rada pridávam 1 čl šípkového octu ráno do vody, alebo používam ako bežný ocot do šalátov či polievok.
Pridajte tento šípkový ocot do svojej prírodnej lekárničky a používajte podľa potreby na podporu svojho zdravia!
Ďalšie bobule, ktoré prinášajú šmrnc farieb do mrazivých scén, keď je veľa stromov inak holých, sú plody Hlohu obyčajného. Sú životne dôležitým zdrojom potravy pre voľne žijúce zvieratá počas našich najchladnejších mesiacov, ale aj my z nich môžeme získať chutné sezónne pochúťky.
Mnohí ho na jar poznajú ako okrasný krík, ktorý sa doslova obsype snehobielymi kvetmi a neskôr červenými plodmi. Hloh je jedna z tých super „byliniek“, ktorá má liečivé takmer všetky časti, kvety, ale aj neskoršie plody a listy.
Bobule hlohu sú plné živín a majú kyslú, pikantnú chuť s jemným sladkým tónom. Ich chuť sa líši od miesta zberu. Konzistenciou sú jemne múčnaté a radi ich zobeme iba tak priamo z kríkov. Plody hlohu obsahujú flavonoidy a sú bohaté na vitamín C a betakarotén, vitamíny skupiny B, pektín, minerály a organické kyseliny.
Ako nám príroda pomáha?
Pri bylinkách a potravinách si rada všímam, ako nám pomáhajú a napovedajú, s akými problémami nám môžu pomôcť. Tak napríklad, čo vám pripomína list lipy? Áno, srdce! Alebo vlašský orech? Správne, mozog!
A pri šípkach, hlohu či kaline nám ich červená farba dáva jasný signál, že budú mať niečo dočinenia s krvou.
A práve hloh významne podporuje náš kardiovaskulárny systém, eliminuje arytmiu srdca, spevňuje a spriechodňuje cievy, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje funkciu srdečného svalu či prekrvuje končatiny. A tieto účinky sú veľmi významné, pretože vysoký cholesterol sa zdá byť jedným z dominantných zdravotných problémov u dospelých.
Ako som spomenula predtým, kyslasté plody s bohatým obsahom rôznych účinných látok môžeme jesť čerstvé alebo ich môžeme podobne ako šípky usušiť. Obľúbená je hlohová tinktúra či víno z hlohu s korením a zázvorom. Naši predkovia ich radi pridávali do domácich džemov či lekvárov. Pretože hloh a kalina rastú často pri sebe, rada ich kombinujem a spracovávam napríklad vo forme medu (recept nižšie).
Jeho skvelé účinky pomaly objavuje aj kozmetický priemysel. Ukázalo sa, že hloh upokojuje podráždenú pokožku a neutralizuje účinky UV žiarenia (nadmerné vystavenie slnku), vďaka čomu je skvelým doplnkom mnohých zložení prírodných kozmetických produktov, hlavne proti starnutiu.
Kalina obyčajná je menej známa a často si ju mýlia s jarabinou. Ale je jedným z mála plodov, ktoré môžeme nájsť celú zimu.
Je veľkým zdrojom vitamínu C a vhodná pri rôznych bolestiach brucha, kŕčom, zvracaní, menštruačných bolestiach. Kalina sa v minulosti používala ako bylinný liek na uvoľnenie svalových kŕčov a na podporu relaxácie.
Bobule kaliny sú jedlé, aj keď lepšia otázka je: „Ako chutia?“ S viac ako 150 druhmi kaliny sa chuť plodov pohybuje od hroznej až po veľmi dobrú chuť. Vedeli ste, že ich história siaha až do doby kamennej? Vtedy bolo bežné, že sa násady šípov vyrábali z dlhých rovných výhonkov niektorých kalín. Také sa našli aj u slávnej ľadovej múmie Ötziho – ľadového muža. Prví osadníci a Indiáni okrem lovu používali kalinu aj ako zdroj potravy a čaj.
Na Slovensku najčastejšie narazíme na Kalinu obyčajnú a Kalinu siripútkovú. Tú druhú spoznáte podľa toho, že jej bobuľky dozrievajú postupne, takže na jednom strapci môžete mať červené aj čierne bobuľky. .
Plody kaliny možno použiť ako náhradu čaju, na výrobu džemov, želé, omáčok alebo vína.
Predtým, ako sa rozhodnete ochutnať alebo variť s bobuľami kalinami, je dobré si overiť, že je to naozaj ona. Zistíte to tak, že keď bobuľku rozpučíte, má iba jednu kôstku, ktorá je ako keby zrezaná. Tak sa odlišuje od mierne jedovatého Ľuľku sladkohorkého, ktorý má veľa kôstiek, podobne ako paradajka.
Hlohovo-kalinový med
Samotný "med" je rýchla záležitosť. Bobule umyjeme a popučíme, aby pustili šťavu. Ja som ich hodila do mixéra na pár sekúnd.
V hrnci bez vody ich povaríme cca 10 min.
Hustú šťavu precedíme cez hrubšie sitko.
Necháme vychladnúť a zmiešame s medom v pomere cca 1:1. Ja som dala trochu viac kvôli deťom. Ochutnajte, aké sú vaše hranice 🙂
Je to liek, netreba z toho robiť žiadnu sladkosť.
Keď môjho syna obchádzala črevná viróza, ktorú mala polovica škôlky, dávala som mu 3x denne po malej lyžičke práve tohto kalinového „medu“. Má jemne horkú chuť, čo je dobre pre jeho sťahujúce účinky. Ale v práve v kombinácii s medom ho dobre tolerujú aj deti.
Skladujte na tmavom mieste. Med je prírodný konzervant, takže, vydrží celú zimu. Teda kým sa neminie 🙂
Tak vidíte, napiek tomu, že príroda v zime spí a oddychuje, nechala tu predsa niečo pre nás. Aby sme tak ako ona na jar vykvitli do krásy a prebudili sa v novej sile, mali by sme aj my v zime zvoľniť tempo, viac oddychovať a tak trošku „hibernovať“. Čo neznamená jesť a sedieť na gauči pri telke! Jednoducho spomaliť, ísť každý deň von aj keď fúriky padajú či chodiť skôr spať. A potom nás žiadna jarná únava nezlomí…
Videá z prípravy týchto pochúťoch nájdete na instagrame @divokastrava
Som vďačná, že som objavila Vašu stránku a mohla si rozšíriť moje poznanie o divokých bylinkách. Vašu polievku už aj idem variť. Vďaka, ani si neviete predstaviť ako ste ma motivovali. Obdivujem Vás a veľmi Vám fandím. Helena Filipčíková.
Ďakujem krásne, prajem veľa úspechov v objavovaní divokých pokladov prírody 🙂
Ještě bych ráda připomněla trnku, též se sklízí po mrazících a je velmi posilující zdraví. Trnkové víno se dělávalo u nás ještě před rybízovým. Čaje a marmelády jsou též dobré.
Áno, trnky sú úžasné, bohužiaľ rastú v 2 ročných cykloch, minulý rok sme mali hojne, tohto roku takmer nič 🙂