Kto vlastne som...?

Bylinky, spojenie s prírodou a Diana. To som ja. Matka dvoch úžasných detí a manželka skvelého muža, ktorá je vďačná životu a prijíma ho so všetkými radosťami aj bolesťami.

Učím ľudí, ako podporiť svoje zdravie zaradením divokých liečivých byliniek do svojho života a hlavne do svojej stravy. 

Dida

...veď najlepšie veci sú v živote zadarmo

Som vyštudovaná pedagogička a bývalá aktívna atlétka. A od malička vášnivá prieskumníčka prírodných pokladov...

Milujem zimu. Prvý sneh, ranný mráz na tráve, dym vychádzajúci z úst. Po lyžovačke s deťmi či stavaní kadejakých príšer zo snehu si zapálime v krbe a spravíme domáci bylinkový čajík s našich zásob.

Ale moja duša sa už nevie dočkať jari. Každý rok obdivujem tú silu prírody, ako sa z vyschnutej, zamrznutej krajiny prebudí život. Zelený život, plný energie, sily, minerálov, vitamínom, ktorý okrem nášho oka obohatí aj naše telo. Tú životnú silu nám príroda ponúka, aby sme aj my skúsili, aké to je úžasné a ľahké keď sa jej otvoríme.

Je jar a moje deti už vedia, kde majú hľadať prvé poklady počas našich prechádzok. Automaticky jemne trhajú prvé žlté kvietky, púčiky stromov či prvé lístočky byliniek. A s pribúdajúcim slniečkom sa ponuka jedlých kvietkov a byliniek stále rozširuje.

Jedna kôpka na sušenie, jedna na zjedenie a jedna iba tak pre potešenie či skúšanie niečoho nového...

Deti sú prirodzene spojené s prírodou a vyrastajú s ňou v jednote. Majú k nej taký prístup o akom sa nám dospelým môže iba zdať.
Už nerobím paniku, keď moje dieťa začne kašľať či tiecť mu z nosa. Nemusím muža neskoro večer posielať po nejaký zázračný liek či tabletku do lekárne. Som rada, že som od tohto strachu oslobodená. 

V spojení s prírodou v nich budujem trvalú imunitu, z ktorej budú čerpať celý život...

To som ale pochopila neskôr....

Ľudia neriešia svoje problémy kým nemusia, nezamýšľajú sa nad nimi do hĺbky, veď načo aj. Hľadajú rýchle riešenia a dúfajú v trvalý účinok. Ani ja som nebola výnimkou. Bohužiaľ (alebo našťastie) to v živote nie také jednoduché.

Ani ja, ako mladý človek plný energie a vitality som neriešila, prečo ma občas bolí žalúdok, či hlava. Nezamýšľala som sa nad príčinami svojich zdravotných problémov. Na môj aktuálny zdravotný problém sa vždy našla nejaká zázračná tabletka, ktorá pomohla rýchlo a bezbolestne.

Spätne rekapitulujem, že prvé signály mi život posielal, keď som sa ako 30-ročná zdravá žena rozhodla, že nastal čas otehotnieť. Moje telo na to zjavne malo iný názor. Obdobia očakávania, robenia testov, následné otehotnenie....a strata bábätka. Jeden lekár ti dal taký liek, iný zase taký hormón atď. Cítila som, že to nie je moja cesta. 

Rozhodla som sa, že urobím všetko preto, aby sme my aj moje deti boli čo najmenej zasiahnutí chémiou (nielen) v strave, ktorá sa na nás valí zo všetkých strán.

Aby som svojim deťom posunula odkaz, že na to, aby boli zdraví sa musia v prvom rade spoliehať sami na seba.

Ale mne tam stále niečo chýbalo...

Celý život som inklinovala k bylinám a prírode. Bola som k nej vedená rodičmi, za čo im teraz nesmierne ďakujem. Dávali mi dôveru a pocit absolútnej istoty. Ešte pred narodením mojich detí som už mala pomerne dobré znalosti o liečivých bylinách a vedela som, aké byliny si mám okolo seba všímať. Tá pravá bylina, ktorú potrebujete si vás nájde aj sama.

Okrem sezónneho zberu liečivých byliniek, som vyrábala vlastné „lieky“, liečivé tinktúry či zmesi. Ale stále som cítila, že to nie je všetko. 

Ale toto všetko mi naozaj docvaklo až neskôr spolu s bežnými zdravotnými problémami mojich detí. Že je síce fajn zbierať bylinky na čaj, usušit si lipu či šípky. Aj tinktúry z vlastnoručne nazbieraných bylín sú fajn, ale je vhodné ich používať iba pri akútnych problémoch.

Ale hľadala som niečo, s čím môžem pracovať každá deň a zároveň do "toho" zahrnúť aj deti. 

Posledný dielik puzzle...

Prečo to neposunúť o úroven vyššie? Prečo nezaradiť divoké byliny ako súčasť nášho jedálnička? Veď príroda nám ponúka pestrú paletu byliniek, ktoré obsahujú vo veľa prípadoch viac vitamínov a minerálov ako ovocie či zelenina v obchodoch.
Hľadala som informácie na rôznych seminároch a kurzoch, ale nikde som nenašla to, čo som naozaj hľadala.

Ako sa hovorí, pomôž si sám aj pán boh ti pomôže

Som moderná žena, ktorá hľadala rýchly návod, krok za krokom, aké divoké jedlé byliny môžem nájsť vo svojom okolí. Ako ich „zjest“? Síce som vedela, aké sú zdravé, čo obsahujú, ale..

Kedže som nič také, čo by spĺňalo moje nároky nenašla, tak som sa s neistotou do toho pustila systémom pokus-omyl. A na moje prekvapenie, to išlo super!

Experimentovali sme, čo nám chutí viac, čo menej. Od zaradenia divokých jedlých bylín do našej stravy takmer vôbec nie sme chorí.

Prejavilo hlavne v tom, že:

  • zlepšilo sa naše trávenie;
  • máme viac energie;
  • skrotili sme závaly hladu;
  • naše chute sa prirodzene zmenili. Hlavne chuť na sladké sa výrazne znížila, z dôvodu horčín v bylinkách.
  • nie sme odkázaní na nákup dovezených šalátov z obchodoch, lebo vieme, že svoju dávku vitamínov a minerálov sme pridaním divokých byliniek do stravy doplnili.

Dokonca aj moja alergia na roztoče, ktorá ma trápila hlavne v období chladu a vlhka akosi ustala. 

Byliny na tanieri bez podmienok...

Nemusíte byť eko-bio-raw rodina, nemusíte sa ortodoxne držat žiadneho smeru, byť vegetariáni či vitariáni. Ani mať vlastnú záhradu a bývať pri lese. Divoké jedlé byliny vám nedávajú žiadne podmienky. Naopak, práve oni splňajú všetky podmienky a vyživujú naše telo, myseľ ale aj dušu.

Ak sa už staráte o svoje zdravie, alebo iba začínate a chcete podporiť zdravie seba či vašich detí, nechajte sa inšpirovat divokými jedlými bylinami, ktoré spestria vašu stravu, dodajú vám energiu či pomôžu pri zdravotných problémoch. 

Pripojte sa spolu s deťmi k tomuto divokému dobrodružstvu. 

  • Poradím vám ako lásku k prírode jednoducho prepojiť s kuchyňou a obohatiť svoj jedálniček o jedinečné a cenné látky.
  • Pripravte si svoju vlastnú jedlú lekárničku na mieru, prispôsobenú podľa vašich chutí a potrieb.
  • Predstavím vám divoké jedlé byliny, ktoré určite nájdete vo svojom okolí a poľahky ich zaradí do svojho jedálnička aj začiatočník v kuchyni.
  • Predstavím vám iný pohľad na tieto byliny a naučím vás ako si všimnút bylinky, ktoré pomôžu práve vám.
  • Urobte tento malý krôčik s maximálnym benefitom nielen pre svoje dieťa ale aj pre seba.