Lipa – pohladenie pre dušu a vitamíny pre zdravie

Lipa. Symbol Slovanov, vznešenosť, sila, vytrvalosť a zdravie. Všetko toto sa zobrazuje v mohutnom strome, ktorý je oprávnene spájaný so životnou energiou. Staroveké rituály, obrady a púte sa často konajú práve v okolí týchto majestátnych stromov.

Mám to šťastie a na záhrade mi rastú rovno dve tieto krásky. Sú našimi ochrankyňami a dávajú nám toho veľa. Okrem príjemného chládku v horúcich letách, sú aj zásobarňou živín a vitamínov.

Skoro z jari si deti pochutnávajú na jej sladkých púčikoch. Neskôr mladé lístky tvoria skvelý základ všetkých šalátov či smoothies. Lipy sú nielen krásne, ale aj jedlé stromy. Každá časť lipy je chutná, ale aj liečivá. 

zbieranie lipy

zbieranie lipy

Srdce života

Na Slovensku najčastejšie natrafíme na Lipu malolistú alebo Lipu veľkolistú. Dobrá správa je, že obidva druhy majú rovnaké účinky a môžeme ich zbierať. Lipové listy sú výborným príkladom, ako nám bylinky našepkávajú.

U lipy je to tvar listu.

list lipy v tvare srdca

list lipy v tvare srdca

Máte hyperatívne deti s poruchou pozornosti? Lahodný nápoj s kvietkami lipy a bazy je v ľudovom liečiteľstve považovaný ako prírodný liek.

Pri akých problémoch nám pomôže?

Lipa má ochladzujúci účinok na organizmus, preto sa používa hlavne pri horúčkovitých stavoch. Prirodzene pomôže telu snížiť horúčku a potením vyplaviť z tela všetky toxíny a škodliviny. Taktiež je výborná pri zahlienení a kašli.

Čo obsahujú kvietky lipy?

Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, éterických olejov, vitamínu E a flavonoidov. Najlepší čas na zber lipových kvetov je hneď po ich otvorení.

Tipy na zber a skladovanie

Lipa kvitne asi iba týždeň, kvietky sa otvárajú postupne. Je dobré tento čas nezmeškať a dúfať, že nebude pršať. Zaujímavé je, že moje dve lipy na záhrade nekvitnú naraz. Rozdiel kvitnutia medzi nimi je cca 2 týždne.

Zbieranie lipy je trochu výzva. Dbáme na to, aby kvietky boli krásne rozvinuté a zbierame sa slnečného dňa. Keďže je to riadny stromisko, pri zbere väčšinou potrebujeme rebrík. Na druhej strane má lipa výhodu, že z pár konárikov si nazbierame dostatočné množstvo na celú zimu.

rozkvitnutý lipový kvet

rozkvitnutý lipový kvet

Tak, ako aj pri iných bylinkých, je vhodné ju sušiť v tieni a na dobre vetranom mieste. Čo sa týka skladovania, tu nám najlepšie poslúžia sklenené poháre.

Je známe, že jej kvety pravidelne navštevuje viac ako 60 druhov hmyzu. Hoci lipy kvitnú iba krátko, sú hlavným zdrojom nektáru pre včely. Kvety majú počas obdobia takú intenzívnu vôňu, že včelári môžu skutočne zozbierať med, ktorý sa vyrába prevažne z lipových kvetov, ak to správne načasujú.

Ako inak ako čaj môžeme lipu využiť?

Lipa patrí medzi jedlé stromy. Jej mladé lístky sú zásobárňou vitamínu C. Preto kým ešte nekvitne, mladé lístky sa perfektne hodia na spestrenia a doplnenie všetkých šalátov, smooties či nadrobno nasekané na cestoviny alebo do pomazánok.

S kvietkami sa nám zase otvára voňavá gastronómia. Keďže ja som bylinko-ochutnávač a snažím sa využiť silu byliniek hlavne v surovom stave, tak voňavé kvietky nesmú chýbať ani na tanieri. Kvety majú silnú sladkú vôňu, ako je medovka alebo jazmín. A aj chutia tak kvetinokovo.

lipa list a kvet

Lipové šaláty

Úplne najzákladnejší, najjednoduchší spôsob je pridať lipové kvietky do obľúbených šalátov. Správne dochutenie opraženými semiačkami, sušenými parajkami a medovo-citrónovým dresingom spravia svoje.

Letný šalát s divokými bylinkami a kvietkami lipy

Letný šalát s divokými bylinkami a kvietkami lipy

Lipový vodný macerát

Vôňa lipy je omamujúca, taká medová a to sa prenesia aj do nápojov. V lete si veľmi radi pripravujeme rôzne bylinkové vodné maceráty, kde počas lúhovania bylinky obohatia vodu o svoje vitamíny a mineráli.

Lipa nieje výnimkou, často ju kombinujeme aj s bazovými kvetmi, ktorý rastú takmer v rovnakom období.

Ja už robím rovno do väčších pohárov alebo nádob, kde naukladám kvietky lipy, pridám najkrájaný citron a dochutím väčšou lyžicou medu. Takto nechám cez noc vyluhovať a ráno máme lahodný nápoj.

lipovo-bazový macerát

lipovo-bazový macerát

Lahodný lipovo – škoricový likér

Lipové kvietky naplníme až po okraj pohára alebo fľaše, pridáme drievko škorice, ja pridávam aj zo 2-3 zrnká kardamónu a hviezdičku badiánu. Zalejeme kvalitným bielym destilátom a necháme na teplom, slnečnom mieste odležať 3 týždne. Fľašu je treba občas pretriasť, aby sa všetko pekne pomiešalo. Potom už iba scediť a pridať 2-3 lyžice medu a ešte týždeň nechať odstáť, aby sa med prepojil a chuťou lipy. Držíme na tmavom mieste.

Lipový med

Prepojením voňavých kvietkov a liečivého medu dostaneme ďalší prírodný liek, ktorý sa bude skvele hodiť v prípade rôznych viróz či horúčiek. Alebo iba tak, ako sladký pochúťka. Stačí kvietky lipy zaliať kvalitným medom a na slniečku, v teple nechať odstáť 1-2 týždne. Občas treba pohárik prevrátiť hore dnom, aby sa všetko pekne premiešalo. Potom môžete med precediť, alebo rozmixovať na hladkú kašu.

Lipový med

Lipový med

Lipové semená

Hovorí sa, že zo semien lipy, ktoré sa objavia pár týždňov po odkvitnutí, sa dá urobiť presvedčivá náhrada čokolády. Šupky zo semien sa dajú ľahko prasknúť medzi zubami a samotné semená sa potom zomelú na čokoládovú hmotu. Určite to raz vyskúšam a dám vám vedieť.

Jedlá kôra

Áno, všetky časti lipy sú jedlé. Píšem vám to skôr pre zaujímavosť, ale človek nikdy nevie kedy sa mu to zíde. Kôru, alebo presnejšie povedané vnútornú mäkkú časť je možné odstrániť a zjesť. Chutí mierne sladko a tak „nazeleno“ ako uhorka. Dá sa jesť čerstvá ako zelenina, alebo sušená a pomletá na prášok (zmiešaná s múkou).

Ale pozor, ak chceme skúšať kôru, tak radšej skoro na jar. Kedykoľvek zarezávame do kôry stromu, otvárame kmeň stromu pre hmyz, choroby a rozklad. Ak ju prerežeme po celom obvode stromu, prísun živín sa úplne naruší a strom môže zomrieť.

lipa semená a kôra

lipa semená a kôra

A zabudla som, že kvietky nikdy neumývame! Prišli by sme o cenný a zdravý peľ.

Prajem krásny a pokojný deň pod korunou lipy…

Dida

Mojím najväčším životným koníčkom je práca s bylinami na všetky spôsoby. S narodením mojich detí sa snažím divoké jedlé byliny jednoducho zakomponovať aj do stravy. Snažím sa budovať u detí vzťah k zdravej k výžive od útleho detstva. A funguje to! Som autorka Ebookov Liečivá sila divokých byliniek >>, ktoré Vás prevedú čarovným svetom divokých byliniek a ukážu Vám spôsoby, ako ich čo najlepšie využívať pre Vaše zdravie. Milujem hľadanie spôsobov ako prepojiť lásku k prírode a domácu stravu pre dosiahnutie maximálneho benefitu pre zdravie detí a celej rodiny. Môj príbeh si prečítate tu >> Pre inšpiráciu ako zaradiť divoké bylinky do vášho života si stiahnite e-book ZDARMA tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů